Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Cegła na ścianę - czy nadal jest modna?

Surowa cegła na ścianę to jeden z trendów dekoratorskich wnętrz niezmiennie modny od wielu lat. Kiedyś podstawowy materiał budowlany, dzisiaj jedna z opcji sztuki budowlanej. Ceniona za wytrzymałość, parametry izolacyjne, dostępność na rynku i stosunkowo przystępną cenę. Cegła dekoracyjna w wybranym kolorze: naturalnym, wiśniowym, pomarańczowym, białym a nawet szarym czy czarnym zmieni wygląd pomieszczenia i zdominuje jego aranżację. 


Cegła na ścianę dekoracyjna nadaje ton wnętrzu

Na świecie dużo wcześniej, w Polsce od kilkunastu lat, nastała moda na adaptowanie przestrzeni poindustrialnych. Nowe trendy zapożyczyły z pofabrycznych obiektów kilka elementów, które wkomponowane zostały w przestrzeń mieszkalną. Należą do nich beton architektoniczny, metalowe, stalowe wykończenia oraz cegła, najpierw odzyskiwana ze starych budowli, potem zamieniona na cegłę dekoracyjną, łatwiejszą "w obsłudze". 

Dzisiaj cegła na ścianę wykorzystywana jest przede wszystkim we wnętrzach industrialnych, rustykalnych i eklektycznych. Pojawia się w salonie, kuchni, przedpokoju czy łazience. Stosowana jest do budowy lekkich ścianek działowych, obudowy wnęki czy kominka, lamperii kuchennych, ozdobnych ścian w łazience. Cegła dekoracyjna doskonale sprawdza się w kuchni i łazience. W kuchniach, oprócz tradycyjnych rozwiązań wykorzystuje się ją do obudowy wyspy kuchennej. W ten sposób, prosty i nieskomplikowany zabieg, całkowicie zmienia jej charakter, nie tłumiąc jednocześnie rustykalnego efektu. Podobne nieoczywiste zastosowanie cegły w łazienkach nadaje im charakteru łaźni, spa czy sauny. 


Wiązania płytek

Flamandzkie wiązanie cegieł
Flamandzkie wiązanie cegieł
Główkowe wiązanie cegieł
Główkowe wiązanie cegieł
Kowadełkowe wiązanie cegieł
Kowadełkowe wiązanie cegieł
Krzyżowe wiązanie cegieł
Krzyżowe wiązanie cegieł
Śląskie wiązanie cegieł
Śląskie wiązanie cegieł
Wozówkowe wiązanie cegieł
Wozówkowe wiązanie cegieł

Jak aranżować przestrzeń z cegłą na ścianie? 

Ceglany fragment muru w aranżacji mieszkania koncentruje na sobie całą uwagę. A to oznacza, że trzeba dawkować go bardzo ostrożnie. W dużych pomieszczeniach, obszernych i wysokich mieszkaniach, można pozwolić sobie na więcej i wykorzystać jedną a nawet kilka ceglastych ścian. W mieszkaniach małych cegła dekoracyjna powinna stanowić niewielki fragment ściany. Wystarczy ścianka działowa, ceglane miejsce nad kanapą, lamperia w kuchni czy ściana w łazience, by cały ciężar estetyczny spoczywał wyłącznie na niej. Dlatego projektując wystrój wnętrz z wykorzystaniem cegieł na ścianie warto ograniczyć pozostałe elementy aranżacyjne i postawić na minimalizm. 

W małych mieszkaniach równie ważny jest dobór barwy cegły. Na wielkiej przestrzeni można pozwolić sobie na dowolność, ale w standardowych powierzchniach ciemna cegła może przytłaczać, chociaż wielką zaletą ściany ceglanej jest sposób operowania sztucznego światła, które pięknie załamuje się na powierzchni cegieł. Niemniej ciemna, czerwona, wiśniowa czy pomarańczowa cegła dodatkowo pomniejsza pomieszczenie, dlatego ciekawym wnętrzarskim trikiem jest zastosowanie cegły białej lub pomalowanie ściany ceglanej na biało, łącznie z fugami. Dla kontrastu białą ścianę łączy się z ciemną, połyskującą podłogą.

Ciekawą metodą aranżacji przy użyciu ściany wykonanej z cegły dekoracyjne jest wybranie do tego celu ściany położonej najdalej od drzwi prowadzących do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób kubatura pomieszczenia otrzyma nowe skalowanie a ściana z cegieł wyrówna i ustali proporcje. 


Gdzie kupuje się cegłę dekoracyjną? 

Cegła dekoracyjna dostępna jest w ofercie wielu wytwórców, chociaż przy wyborze danej firmy warto kierować się referencjami i jej doświadczeniem. Cegielnia Trojanowscy produkuje cegły na ścianę ręcznie, według jednej, tej samej 40.letniej receptury. Zastosowanie w produkcji drewnianych form nadaje cegłom dowolny kształt i wymiar. Produktem wytwarzanym przez cegielnię jest cegła użytkowa, stosowana do elewacji budynków oraz cegła dekoracyjna, wykorzystywana do aranżacji wnętrz. 

Ręczna produkcja pozwala na zróżnicowanie wielkości i kształtu cegły, a to z kolei tworzy wiele wariantów technik wiązania ze sobą płytek ceglanych. W ten sposób cegła na ścianę uzyskuje dodatkowy efekt estetyczny jakim jest faktura ściany i wiązanie cegieł.  Wiązanie cegieł dla jej dekoracyjnego wariantu może być:

  • wozówkowe
  • główkowe
  • flamandzkie
  • krzyżowe
  • kowadełkowe
  • śląskie

Zobacz jak przebiega taka ręczna produkcja cegieł:

Udostępnij

Najciekawsze artykuły

loading...
Poradniki
Pomysł na biznes
Polecane urządzenia do biura
Wiadomości ze świata biznesu