Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niezbędnym elementem każdej budowy jest rozdzielnica budowlana. Znajduje ona swoje zastosowanie nie tylko na placach budowy. Warto wiedzieć o niej kilka rzeczy.


Rozdzielnice budowlane – co warto wiedzieć?

Rozdzielnica budowlana to urządzenie wymagane do tego, aby dostarczać energię elektryczną na budowę. Rozdzielnice budowlane znajdują swoje zastosowanie nie tylko na budowach, ale również w wielu innych okolicznościach. Świetnie sprawdzają się wszędzie, gdzie wymagane jest zasilanie i zapobieganie przeciążeniom instalacji elektrycznej o charakterze tymczasowym. Rozdzielnica budowlana występuje na rynku w różnych rodzajach i konfiguracjach. Dobrze jest wiedzieć, czym się różnią poszczególne rodzaje, aby dobrać najlepszą rozdzielnicę zgodnie z planowanym wykorzystaniem oraz potrzebami. Dalsza część zawiera informacje, do jakich zastosowań nadaje się rozdzielnica przenośna i stacjonarna. Można się też dowiedzieć, na co zwrócić uwagę, przy zakupie takiego urządzenia oraz jakie są koszty zakupu rozdzielnicy.

Wykorzystanie rozdzielnicy budowlanej

Rozdzielnica budowlana to rozdzielnica elektryczna, która służy do zasilania tymczasowych instalacji elektrycznych, na przykład podczas budowy nowego budynku. Ponadto stanowi ochronę takich instalacji przed reperkusjami w przypadku przeciążeń oraz zwarć. Rozdzielnica budowlana jest wykorzystywana na palcach budowy i do obsługi zasilania imprez masowych . Znajduje też swoje zastosowanie w budynkach przemysłowych i użyteczności publicznej.

Zastosowanie rozdzielnicy budowlanej przy budowie dróg

Rozdzielnice budowlane mają też zastosowanie przy infrastrukturze związanej z budową dróg. Obsługują niejednokrotnie obiekty sportowe podczas imprez sportowych i oraz sceny widowisk muzycznych. Posiadają więc szereg zastosowań w wielu dziedzinach.
Rozdzielnica budowlana znajduje swoje zastosowanie również przy obiektach remontowanych oraz przy obsłudze wydarzeń plenerowych. Odnajdą się też w każdym miejscu, gdzie potrzebna jest tymczasowa energia elektryczna (na przykład kempingi i targowiska). Głównym zastosowaniem rozdzielnicy jest rozdział energii elektrycznej, lecz może również być używana do pomiaru zużycia energii.
Na placu budowy wykorzystywana jest rozdzielnica budowlana z licznikiem. Rozdziela ona zasilanie na obwody odbiorcze oraz zabezpiecza instalację przed zwarciami. W zależności od wielkości placu budowy oraz od jej rozproszenia częstą praktyką jest stosowanie kilku rozdzielnic - głównej oraz pomniejszych. Najczęściej używaną i spotykaną na placach budowy jest rozdzielnica budowlana RB.

Zastosowanie rozdzielnicy budowlanej przy budowie dróg

Rodzaje rozdzielnic budowlanych

Rozdzielnice budowlane dostępne na rynku mogą być w różny sposób konfigurowany i wyposażany. Mogą też być w różny sposób montowane, co jest zależne od przeznaczenia i funkcji rozdzielnicy budowlanej. Zazwyczaj różnią się liczbą gniazd oraz stopniem IP. Stopień IP to stopień ochrony przed ciałami obcymi oraz warunkami atmosferycznymi, najczęściej deszczem.
Najczęściej wykorzystywane i najprostsze rozdzielnice budowlane to standardowa rozdzielnica budowlana oraz rozdzielnica budowlana z licznikiem. Jak sama nazwa wskazuje rozdzielnica budowlana z licznikiem służy do pomiarów zużytej energii.

Rozdzielnica budowlana – stacjonarna i mobilna

Kolejnym kryterium podziału jest sposób montażu. Wyróżnia się rozdzielnicę budowlaną stacjonarną oraz rozdzielnicę budowlaną mobilną.
Stacjonarna rozdzielnica budowlana RB jest urządzeniem o dużych gabarytach. Wyjątek stanowią rozdzielnice ścienne, które nie są używane na placach budowy. Przy obsłudze imprez plenerowych lub na placu budowy stosowana jest rozdzielnica budowlana z fundamentem. Wkopuje się ją w ziemię lub zalewa betonem i jest to zależne od modelu i producenta.
W przypadku, gdy do obsługi jest wiele urządzeń, najlepszą opcją jest stacjonarna rozdzielnica budowlana z fundamentem. Jest to jedno z optymalnych rozwiązań. Jednak taka rozdzielnica jest też najdroższym typem rozdzielnicy budowlanej.
Przenośna rozdzielnica budowlana to jak nazwa wskazuje urządzenie, które jest mobilne i zmienia swoje położenie zależnie od potrzeb. Jest ona również niewielkich rozmiarów i posiada tylko kilka gniazd. Nadaje się do zastosowań garażowych i remontowych. Czasami stosuje się rozdzielnicę mobilną z metalowym stojakiem na placach budowy. (Dostępna tutaj: https://eltech-poznan.pl/c/194/rozdzielnice-budowlane-obudowy-i-rozdzielnice.html)
Częstą różnicą pomiędzy rozdzielnicami budowlanymi jest liczba gniazd oraz obsługiwane napięcie. Często też rozdzielnice budowlane różnią się sposobem zamontowania gniazd. W sprzedaży można dostać rozdzielnicę z gniazdami jednofazowymi i trójfazowymi. Czasami też jest dostępna rozdzielnica z gniazdem posiadającym styk ochronny lub gniazda 16A, 32A itd.

Stając przed koniecznością zakupu rozdzielnicy budowlanej, pojawia się kilkanaście kwestii spornych. Jest to między innymi liczba gniazd, napięcie, gniazda trójfazowe lub jednofazowe, stopień IP. Ciężko jest kupić z marszu rozdzielnicę budowlaną, ponieważ należy wcześniej znać jej zastosowanie. Urządzenie to posiada różne parametry i powinny być one dobrane profesjonalnie. Nie można kupić słabej jakościowo rozdzielnicy i stwierdzić, że może się sprawdzi.

Udostępnij

Najciekawsze artykuły

loading...
Poradniki
Pomysł na biznes
Polecane urządzenia do biura
Wiadomości ze świata biznesu